Danske virksomheder flytter job og produktion til udlandet i et tempo, som aldrig er set højere.
Samtidig viser en ny omfattende analyse af en lang række virksomheders økonomi, at udflytning af produktion til f.eks. Kina og Indien medfører en fordobling af virksomhedernes økonomiske overskud, skriver Berlingske Tidende.
Desuden går salget i vejret og lønnen til de tilbageværende medarbejdere stiger.
Analysen er fra Københavns Universitet og bygger på 2000 danske fremstillingsvirksomheder, som beskæftiger 20 procent af alle ansatte i den private sektor, og som står for 50 procent af Danmarks samlede eksport.
- Samlet set er der tydelige fordele forbundet med at outsource opgaver. Det giver større overskud, højere lønninger og mere salg, fastslår Jakob Roland Munch, professor i international økonomi ved Københavns Universitet, over for Berlingske Tidende.
Ekspert i globalisering, professor Torben Pedersen fra Copenhagen Business School, anslår, at helt op mod 14.000 danske job flyttes til udlandet hvert eneste år. Det tal er fordoblet på bare to år.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker