Det kan ligne et billede af en farverig B&O-højttaler. Men det er mere end det. Det er digital kunst, som kan pynte i både den fysiske og virtuelle stue.
En 3D-udgave af værket følger nemlig med til ens hus eller galleri i metaverset.
B&O er en af flere, der har kastet sig over det, der af mange spås til at være det næste skridt i udviklingen af internettet - nemlig metaverset.
Definitionen er uklar, men mange tænker nok på virtuelle verdener, som Mark Zuckerberg, Facebooks stifter, og andre investerer milliarder i.
Det dækker dog over mange teknologier, som kan påvirke alt fra, hvordan vi mødes i fremtiden, til hvordan læger arbejder.
For nylig holdt Dansk Industri sammen med Institut for Fremtidsforskning den første nordiske konference om emnet.
Ifølge Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel, skal der stadig ske en del med teknologierne. Men det kan blive revolutionerende:
- Der er ingen tvivl om, at verden vil se anderledes ud. Vi vil ikke være på internettet, men i internettet, hvor der puttes et digitalt lag på virkeligheden.
Med teknologierne VR og AR kan man via en smartphone eller briller opleve en virtuel verden eller få et virtuelt lag på den eksisterende.
En måde, det bruges på, er "digitale tvillinger", hvor der skabes en digital kopi af for eksempel en maskine, så man kan opdage mulige problemer.
- Ingen ved, hvor vi ender, men for både virksomheder og borgere kommer teknologien til at lede til en form for digital hverdag, siger Jacob Kjeldsen.
For B&O har første skridt været en kollektion af kunstværker over ikoniske produkter, der også har en lydside. Det er såkaldte NFT'er - digitale filer, der ikke kan forfalskes.
B&O ville tidligt med på bølgen, fortæller Christoffer Østergaard Poulsen. Han er Senior Vice President for Business Development & Brand Partnering.
- Det, vi først og fremmest tror på, er, at den fysiske og digitale verden vil integreres. Vi tror på, at vores styrke er, at vi er et fysisk brand, som kan kombineres med digitale oplevelser, siger han.
Aktuelt har Struer-virksomheden solgt over 500 NFT'er. Betalingen foregår i kryptovaluta, og prisen er 0,2 ethereum - cirka 2200 kroner.
Når flere virksomheder tager forretningen med ind i det digitale univers, er der også flere, som får behov for at beskytte sig.
Tal fra den europæiske varemærkeorganisation viser en stor stigning i antal varemærkeansøgninger rettet mod blandt andet metaverset.
Der er stadig tale om små tal, men det stiger. Antal ansøgninger inden for virtuelle varer steg fra 237 i 2021 til 1599 sidste år.
Også i Danmark er der interesse, fortæller Henriette Vængesgaard Rasch, varemærkechef i Patent- og Varemærkestyrelsen:
- For at sikre sig mod at man bliver kopieret i den virtuelle verden, skal man sørge for også her at få sine rettigheder på plads.
Også DSB har kastet sig over de nye muligheder med en naturtro kopi af Københavns Hovedbanegård i det populære computerspil Minecraft.
Spillet er tiltænkt folkeskolen, hvor eleverne i den virtuelle verden skal løse opgaver, der lærer dem om trafiksikkerhed, inden de skal på udflugt.
Målet er, at 450 lærere downloader det, hvilket svarer til, at det når 10.000 skoleelever. Indtil videre er knap en tredjedel af målet nået.
- Vi er kommet sidelæns ind. Vi er ikke gået særligt ind i metaverset, men har gået efter at ramme en særlig målgruppe - unge drenge.
- Der kunne vi se, at gaming-elementer og spiluniverset var en måde at nå nogle, vi ellers ikke vil nå, siger kommunikationschef Niels-Otto Fisker.
Der er altså stor forskel på, hvordan man forsøger at bruge metaverset.
For Christoffer Østergaard Poulsen fra B&O er særligt kombinationen af digitale og fysiske produkter interessant.
Tiden vil vise, hvor stor potentialet er, medgiver han. Men for nu er målet også at etablere B&O som brand i den virtuelle verden.
Han tror, at der i fremtiden vil være en forventning om, at fysiske produkter også har en digital tilstedeværelse:
- Der er mange perspektiver i det. Også at man er sikker på, at det ikke er en kopi, og at der kan tillægges digitale oplevelser.
- Det tror jeg, kommer til at tage fart, siger han.
/ritzau/
Fakta om metaverset
* Metaverset er en bred, lidt løs term, der ofte referer til en parallel virtuel verden, som folk kan tilgå via internettet.
* Det er blevet kaldt "internettet i 3D", men ligesom man ikke kan sige, at ét firma er internettet, er metaverset ikke én ting.
* Det kan være en onlineverden, man med et par VR-briller kan opleve at træde ind i. Her kan man for eksempel holde møder.
* Det kan også være, at der med AR-teknologien lægges et virtuelt lag på virkeligheden, når den ses gennem en skærm.
* Et eksempel er Ikea, som lader en placere kædens møbler i naturtro størrelse, så man får et indtryk af, om de passer ind.
* Også computerspil som Fortnite, hvor man styrer en karakter i en virtuel verden med andre, kaldes af nogle et metaverse.
Kilde: Reuters og Wired.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcykel på vanvidstur: Stak af fra politiet og kørte over for rødt uden kørekort
Atlas bruger sin sommerferie på at fortælle andre unge om deres rettigheder på arbejdet
Kajakroere i problemer satte stor redningsaktion i gang
Jobpatruljen rykker ud: Unge skal kende deres rettigheder
Stopper med at sælge brød: Laver bageri om til café
Mest læste artikler
Spisested på havnen genåbner: Håber at slå dørene op inden længe
Ledelse på skole er væk
Dobbelt vanvid: Porsche beslaglagt på Lolland
Kommune melder ulovligt hotel til politiet: Fortsatte efter påbud
Ejer af grillbar: Alt er smeltet