Vismænd: Opsvinget har endegyldigt bidt sig fast
Privatforbruget er med til at sikre, at væksten i Danmark ifølge vismændene ser ud til at lande over to procent for første gang siden 2006. Foto: /ritzau/Brinkmann Mie
/ritzau/Brinkmann Mie
Formandskabet for Det Økonomiske Råd mener, at dansk økonomi er fri af finanskrisen og går gode år i møde.
Der er ingen grund til at tro, at det økonomiske opsving i Danmark stopper lige her og nu.
Det vurderer formandskabet for Det Økonomiske Råd - i daglig tale vismændene - i sin seneste rapport, der er udkommet tirsdag.
Her skønnes det, at væksten i Danmark for første gang siden 2006 når over to procent.
Vismændenes prognose siger, at den vil udgøre 2,3 procent både i år og næste år, ligesom man frem til 2025 vil opnå en gennemsnitlig vækstrate, der ligger over to procent.
- Danmark vurderes dermed at være kommet over krisen efter næsten 10 år, hedder det i rapporten.
Her advares der dog også mod, at "økonomiens kapacitetsgrænser vil blive testet" de kommende år.
Det betyder med andre ord, at der efterhånden ikke er flere ledige hænder, der kan hive væksten endnu højere op.
- Hvis manglen på arbejdskraft i virksomhederne bliver for stor, er der risiko for, at det kan føre til en svækkelse af konkurrenceevnen.
- Det kan enten være som følge af kraftigt stigende lønninger eller faldende produktivitet, sådan som det var tilfældet op imod begyndelsen på den finansielle krise, står der i rapporten.
Vismændene vurderer dog, at den private beskæftigelse fortsat vil vokse de kommende år, men tempoet vil blive sat ned.
Mens der kom 51.000 flere ansatte i private virksomheder i 2016, forventes ændringen i beskæftigelsen kun at nå op på 22.000 i 2019.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker