Arbejder i den store sandkasse

Kaspar Rasmus Pedersen har siddet bag styrepindene i gravemaskinen siden begyndelsen af Femern-projektet sidste år. Foto: Ingrid Riis

- Når man har mulighed for at være med til at bygge noget af Danmarkshistoriens største, så siger man da ikke nej, siger Kaspar Rasmus Pedersen.

Offentliggjort Sidst opdateret

RØDBYHAVN På FBCs byggeplads til Femern Bælt-tunnelen bliver der arbejdet i døgndrift for at klargøre byggeområdet til andre dele af projektet. FBC er det ene af to konsortier på byggepladsen, og mens FLC står for byggeriet af tunnelelementfabrikken, er det FBC, der står for udvidelsen af Lollands kystlinje med 290 hektar. En af dem, der sidder i gravemaskinen og får det hele til at lade sig gøre, er Kaspar Rasmus Pedersen.

- Når man har mulighed for at være med til at bygge noget af Danmarkshistoriens største, så siger man da ikke nej, når man får tilbuddet, siger Kaspar Rasmus Pedersen, der med de store maskiner også indrømmer, at det også er en mulighed for at give slip på det indre legebarn.

- Jeg plejer at sige, at det er lidt ligesom en stor sandkasse, fortæller han.

Kaspar Rasmus Pedersen kommer fra Sydfyn. Han er i dag 34 år og uddannet kok, men har siden, han var 20 år, arbejdet indenfor nedrivning og bygge og anlæg. Og han har også været med siden begyndelsen af Femern-projektet.

- Det er lidt sjovt at se, hvordan vi har rykket ud i faser. For en måned siden var der jo ikke noget, hvor vi står nu. Det går meget stærkt, fortæller han.

Han er samtidig også godt tilfreds med arbejdsforholdene på byggepladsen.

- Der har hele tiden været en god standard, men taget i betragtning af, at når man kigger på Google Maps, står vi midt ude i vandet lige nu, og det, vi hiver op, er søbundsmateriale, så er det meget fortrøstningsfuldt. Selvfølgelig kan vi nogle dage godt gå i pløre op til knæene, men vi er ikke herrer over vind og vejr.

- Jeg har været på mange byggepladser, hvor det så slemt ud. Det her er til gengæld noget af toppen, synes jeg, siger Kaspar Rasmus Pedersen, der er fast operatør på gravemaskinen på den del af byggepladsen, der kaldes Offshore 2. Her læsser han det materiale, der kommer ind fra havet på de mange skibe, som arbejder i bæltet mellem Danmark og Tyskland, på de dumpere, der transporterer det rundt på resten af byggepladsen.

Bag rattet i en af de dumpere sidder Claus Christensen fra Øster Nordlunde. Han har arbejdet på FBCs byggeplads siden november. Her arbejder man i 12-timers vagter fra klokken 6.00 til 18.00 syv dage om ugen med syv dage fri efterfølgende.

- Det er ganske udmærket. Jeg var landmand før og kendte ikke rigtigt mine arbejdstider. Var det godt vejr, jamen så skulle du arbejde til klokken 24, fortæller Claus Christensen, der ligesom sin kollega i gravemaskinen er godt tilfreds med arbejdsforholdene.

- Jeg synes, det er fint. Vi sidder godt her, og vi kan selv bestemme, hvor vi vil holde vores pauser. Om det er skurvognene eller bare blive siddende i maskinen, som nogen gør. Der kan godt være lidt manglende informationer engang imellem, men man skal også se på det positive.

- Da jeg startede i november, gik vi i mudder til knæene, og jeg havde en skurvogn, hvor der ikke var varme på. Nu har vi to skurvogne og tørt og rent her, hvor vi parkerer og skifter, fortæller Claus Christensen, der oplever ledelsen som lydhør overfor de problemer, der måtte være på pladsen.

- Der er altid plads til forbedringer. Hvordan det skal se ud, er op til ledelsen. Vi kan komme med nogle input. Og der bliver jo lyttet i den dur, at vi kan se, at der bliver gjort noget ved nogle af de ting, vi har brokket os over. Det er jo svært. Det er en ung arbejdsplads, der kun er et år gammel, og der sker rigtigt mange ting på kort tid. Der kan det være svært for både os og ledelsen at følge med i, hvad der foregår, siger han.

Claus Christensen har siden november arbejdet på FBCs byggeplads ved Femern-byggeriet. Foto: Ingrid Riis
. Foto: Ingrid Riis
. Foto: Ingrid Riis