Femern A/S: Scandlines vil forhale tunnelen

Foto: Jan Knudsen, arkivfoto

Femern A/S' bestyrelsesformand og næstformand går til modangreb.

Offentliggjort Sidst opdateret

- En kynisk måde at forhale processen på.

I en kronik i Børsen forleden får bestyrelsesformand og næstformand i Femern A/S, Henning Kruse Petersen og Carsten Koch sat ord på tunnel-selskabets frustration over den 385 sider lange indsigelse, som rederiet Scandlines har afleveret i forbindelse med den tyske myndighedsbehandling af tunnel-projektet.

- I brevet skyder Scandlines på snart sagt hvad som helst, fra kommentarer om vej- og tunneldesign til projektets økonomi og mistænkeliggørelse af Femern A/S som virksomhed, hedder det i kronikken i Børsen.

- Langt størstedelen af materialet drejer sig om emner, som Scandlines ingen ekspertise eller interesse har i, hedder det fra formand og næstformand.

Et af Scandlines klagepunkter er, at Femern A/S kan opnå statsgaranti på de lån, der skal finansiere byggeriet. Det anser rederiet for at være konkurrenceforvridende statsstøtte, og det er et synspunkt, som rederiet også er gået til EU-kommissionen med.

Læs mere i tirsdagsavisens store erhvervstillæg, hvor også Scandlines giver sit syn på sagen.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed