Femern giver farvel til dambrugsruin

Foto: Claus Hansen

Oprindeligt stort anlagt halvfærdigt dambrugsprojekt bliver jævnet med jorden som led i arbejdet frem mod den kommende Femern-forbindelse.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mandag gik arbejdet med at rive den gamle dambrugsruin øst for Rødbyhavn ned: Den står i vejen for den fabrik, der om et par år skal fremstille elementer til den kommende Femern Bælt-tunnel.

Byggeriet af det oprindeligt stort anlagte dambrugsprojekt til omkring 100 millioner kroner gik i stå i 1984, og siden har det halvfærdige dambrug med dets stålkonstruktion stået som et uønsket og udskældt vartegn for egnen.

Arbejdet med at nedrive dambrugsruinen er med blandt de Femern Bælt-opgaver, som er blevet fremrykket for både at fremme tunnelbyggeriet, og for at skabe lokal beskæftigelse.

Kun fjernelsen af nogle kunstige søer på grunden må vente på vedtagelsen af Femern Bælt-forbindelsens anlægslov til næste år.