Tre danske og et enkelt italiensk konsortium - i samarbejde med danske firmaer - skal i den kommende tid kæmpe om at få opgaven med at forhøje 18 jernbanebroer på Lolland og Falster i forbindelse med arbejdet med at gøre banestrækningen fra Ringsted til Rødbyhavn klar til den faste forbindelse under Femern Bælt.
Banedanmark offentliggjorde i går navnene på de fire konsortier, man har udvalgt til at afgive tilbud på byggearbejdet.
- Vi har fået fire ansøgninger til at komme i betragtning som tilbudsgivere og har besluttet at give alle fire tilbud på opgaven, fortæller projektdirektør i Banedanmark, Jens Ole Kaslund, i en pressemeddelelse og tilføjer:
- Der er tale om fire solide konsortier, som vi har stor tiltro til. Det ene er italiensk i samarbejde med danske virksomheder, og de andre er rent danske. Vi er glade for at have tiltrukket tilbudsgivere både indenfor og udenfor landets grænser.
De fire udvalgte er MT Højgaard med Moe A/S, Arkil med Grontmij, Aarslef Bane og Anlæg med Atkins samt italienske Rizzani de Eccher med COWI, MJ Eriksson, VCE og Torque Cortex, fremgår det af pressemeddelelsen.
De fire konsortier vil få tilsendt udbudsmaterialet i begyndelsen af september, men først til foråret næste år regner Banedanmark med at være klar til at vælge, hvilket af de fire konsortier, der skal have opgaven.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde