Lalandia har købt sig til en fjerdedel af aktierne i Femern Belt Services, så der nu står fire ligeværdige ejere bag selskabet.
- Vi nærmer os tidspunktet for, hvornår byggeriet af Femern Bælt-forbindelsen går i gang for alvor, begrunder administrerende direktør Jan Harrit, Lalandia A/S, aktiekøbet.
Femern Belt Services blev etableret i starten af 2012 med Blue Water Shipping, Sakskjøbing Sukkerfabrik og Erhvervspark Lolland som de oprindelige ejere.
Selskabet står for salg og marketing for den underliggende medlemsforening FB Suppliers - der har en lang række virksomheder med Femern Bælt-ambitioner som medlemmer.
Samtidig med ændringen i ejerkredsen er Femern Belt Services også i overvejelser om opgraderingen af arbejdet - foreløbig arbejdes der på fysisk etablering med kontor i Rødbyhavn.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker