Lolland skal have Femern-station
Sådan ser den planlagte station ved Ladhavevej ud. Pengene til projektet synes at være sikret. Foto: Grafik: Banedanmark
Grafik: Banedanmark
En ny station på Lolland er blevet tilvalgt, så også borgerne på Lolland kan få glæde af den hurtige forbindelse.
Lolland får en ny jernbanestation i tilknytning til den kommende Femern Bælt-forbindelse.
Det står klart, efter transportminister Magnus Heunicke (S) i dag har forslaget om stationen - og pengene til den - med til et møde med forligspartierne bag den faste forbindelse.
- Det ville næsten være en skændsel, hvis vi ofrer mange milliarder i Femern Bælt-forbindelsen uden at knytte lokalområdet op på den, siger Magnus Heunicke.
Når den faste forbindelse står klar, bliver den nuværende jernbanestation i Rødbyhavn sat ud af drift, og derfor har det lokalt været anset som en selvfølge, at der ville blive bygget en ny station i tilknytning til Femern Bælt-forbindelsen. Men det viste sig ikke at være en selvfølge.
En ny station på Sydlolland har hidtil kun haft status af et “tilvalg” til den samlede jernbaneudbygning. Siden har Lolland Kommune kæmpet indædt for stationen - den anses for meget vigtig for egnens fremtid.
Læs mere i torsdagens udgave af Folketidende
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde