Regeringen er klar til at sætte ind med hjælp til de danskere, der gerne vil bygge med på Femern Bælt-forbindelsen - men mangler uddannelsesmæssig opkvalificering.
Det fremgik af debatten forud for en afstemning i Folketinget i dag, hvor et stort flertal af partier bakker op om et initiativ fra Dansk Folkeparti. Femern A/S skal i sine udbud af tunnelopgaverne stille krav om danske løn- og arbejdsvilkår.
Det var Dansk Folkepartis arbejdsmarkedsordfører Bent Bøgsted, der under debatten kom med spørgsmålet om opkvalificering af danske arbejdere.
Under debatten fastslog transportminister Henrik Dam Kristensen, at brug af arbejdsklausuler er i overensstemmelse med EUs regler. Han fik i øvrigt lejlighed til at udelukke kinesere som billige tunnelbyggere.
- Borgere fra tredjelande, eksempelvis Kina, skal have en opholds- og arbejdstilladelse, sagde Henrik Dam Kristensen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned