Ny direktør for Femern A/S
Claus Baunkjær er stoppet som administrerende direktør for Femern A/S efter næsten 10 år på posten. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Den nye topchef har en fortid i Vejdirektoratet og hos Cowi og afløser Claus Baunkjær, skriver medie.
Selskabet bag byggeriet af den kommende Femern Bælt-forbindelse, Femern A/S, har fået ny administrerende direktør.
Ifølge medierne Licitationen og Building Supply er skiftet sket med virkning fra 1. august. Det skyldes, at den hidtidige direktør Claus Baunkjær, som har siddet på posten siden 2012, har fået et nyt, tilsvarende job i søsterselskabet A/S Øresund.
Ny mand i spidsen for Femern A/S er Henrik Vincentsen. Han har ifølge Building Supply siden oktober 2019 haft en stilling som anlægsteknisk chef og arbejdet med forundersøgelser for en mulig Kattegat-forbindelse.
Nu kommer han altså til at stå i spidsen for et andet kæmpeprojekt, der er noget længere fremme i processen. Før det var han projektdirektør i Vejdirektoratet, og endnu tidligere i karrieren var han i mere end 17 år projektleder i konsulenthuset Cowi.
- Det bliver fantastisk spændende og udfordrende at være med til at anlægge verdens længste sænketunnel, og jeg glæder mig meget til at blive en del af Femernholdet, skriver Henrik Vincentsen ifølge Building Supply i et opslag på sin LinkedIn-profil.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned