Med foreløbig op mod 250 interessetilkendegivelser, har Femern Belt Development i øjeblikket meget travlt med det projekt, der skal geare det regionale erhvervsliv til den kommende Femern Bælt-forbindelse.
"Klar til Femern Bælt 2012” tilbyder blandt andet rådgivning, seminarer, og undervisning frem mod byggestart på den faste forbindelse - og der har vist sig at være en meget stor interesse i at være med.
Projektet er foreløbig præsenteret på tre af i alt syv informationsmøder. Nu er der en uges pause, inden næste tre møder holdes i henholdsvis Køge, Holbæk og Ringsted. Dertil kommer eksisterende netværk, der ønsker at blive introduceret - forleden kom således en stor delegation fra Køge-kanten på besøg.
Samtidig fortsætter arbejdet med at finde frem til de undervisningsinstitutioner og virksomheder, der skal stå for den konkrete gennemførelse af projektet.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker