Der er hele tiden noget at se på ved tårnet for enden af Gl. Badevej. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
De øgede byggeaktiviteter lige ud for Femern A/S' informationsplatform for enden af Gl. Badevej får interesserede til at strømme til.
John KarlsenJohnKarlsen
OffentliggjortSidst opdateret
RØDBYHAVN - Spændende at se, hvor langt man egentlig kommer med arbejdet blot på en måneds tid.
Det siger Ole Henningsen, Søllested, der lørdag havde taget familiebesøgende fra Fyn med på en tur ned til enden af Gl Badevej i Rødbyhavn.
- Vi skulle selvfølgelig ned og vise frem og fortælle, siger Ole Henningsen, der også var ude at kigge for en måned siden.
- Vi regnede med at kunne se Simson, siger en anden af dem, der står på diget for at følge arbejdet på vandet.
Thomas Høngaard og familien spejder dog forgæves efter "gravemonsteret" - tågen ligger denne lørdag tæt ud over bæltet. Den tætte tåge til trods er der stor trængsel på stedet.
Annonce
- Måske var det en god ide at opstille en stor overskuelig tavle med området og anskueliggøre meget klart med tegninger og fotos: Vi er lige nu ved at lave nøjagtigt det her og det her, foreslår Ole Henningsen.
Elva, Esther, Ann og Thomas Høngaard er kommet fra Rødby for at kigge ud på aktiviteterne på vandet. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
Selvom lørdag var en lidt diset dag, var der en jævn strøm af biler til parkeringspladsen på Gl. Badevej. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde