Tysk ministerium forsinker tunnel
Foto: Femern A/S, arkivgrafik
Femern A/S, arkivgrafik
Vigtige udtalelser om Femern Bælt-projektet afleveret to måneder efter officiel frist.
Selv om myndighedernes frist for at komme med udtalelser om Femern Bælt-projektet udløb 21. september, har miljøministeriet i Schles-wig-Holstein først nu afleveret sit bidrag til den tyske godkendelsesproces.
“Det er beklageligt”, hedder det i en kvartalsrapport om godkendelsesprocessen, som det tyske erhvervs- og transportministerium netop har sendt til det danske transportministerium. Foruden miljøministeriet har også Forbundsnaturstyrelsen i Tyskland været sen til at aflevere.
I et notat til de danske transportpolitikere betegnes de sene udtalelser som “centrale”.
Af den tyske kvartalsrapport fremgår det, at offentlige myndigheder kan overskride fristen, og at godkendelsesmyndighederne under alle omstændigheder skal inddrage deres udtalelser i processen.
Det fremgår af den tyske kvartalsrapport, at det hidtidige mål om at kunne give en godkendelse inden udgangen af 2017 er meget ambitiøst. Men samtidig hedder det, at godkendelsesmyndigheden netop er forstærket med tre jurister, og at processen følges tæt fra politisk hold.
Femern A/S og de tyske ansøgningspartnere skal svare på alle høringsbidragene, og tunnelselskabet opruster også: Der åbnes nu nyt kontor i delstatshovedstaden Kiel.
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker