Tyskerne glæder sig over Barfods togplaner

Et af dagens store samtaleemner på Femern-konferencen i Lübeck onsdag var den danske transportminister Lars Barfods udmelding om, at mulighederne for at skabe højhastighedstog på 200 kilometer i timen eller højere i Danmark nu bliver grundigt undersøgt. Og dermed åbner han for muligheden for, at der kommer højhastigheds-tog fra København til Rødbyhavn i forbindelse med Femern-forbindelsen.
 
En besked, som de mange tyskere på konferencen hilste med glæde, da den danske strækning jo blot bliver en del af hurtige tog-forbindelser fra resten af Skandinavien. Således sagde professor Bernd Rohwer fra Lübeck, at han især havde bidt mærke i den danske transportministers nye kurs.
 
- Jeg har med glæde bidt mærke i Barfods indlæg, fordi det jo betyder, at højhastighedstoge fra Frankfurt eller andre steder i Tyskland jo ikke behøver at bremse op, når de skal igennem Danmark, og videre til for eksempel Stockholm, sagde han.




Mulighederne for højhastighedstog modtages positivt syd for grænsen.

Offentliggjort Sidst opdateret