Analytiker: Det er rigtig godt nyt for SAS
Foto: Jens nøRgaard Larsen /Scanpix
Jens nøRgaard Larsen /Scanpix
Den længe ventede spareplan faldt endelig på plads mandag eftermiddag - og dermed ser fremtiden for det hårdt prøvede luftfartsselskab med ét noget bedre ud.
Sådan lyder vurderingen fra en af de analytikere, der følger selskabet tæt.
- Mit bedste bud er, at SAS nu bliver et selskab, der går fra røde tal på bundlinjen til sorte tal på bundlinjen, siger Jacob Pedersen, analytiker i Sydbank.
- Med de ændrede betingelser i overenskomsterne er der al mulig grund til at forvente, at SAS er blevet mere lækker også i forhold til at blive indlemmet i et større flyselskab, siger han.
Jacob Pedersen vurderer, at SAS vil være solgt videre inden for en tre- til fireårig periode.
- Men det kommer selvfølgelig helt an på, hvor godt ledelsen formår at udnytte den større fleksibilitet og de muligheder, man nu har fået.
Ifølge Jacob Pedersen er nøgleordet for de nye aftaler med medarbejdere fleksibilitet.
Kabinepersonalet er blandt andet gået med til, at de kan arbejde 47,5 timer på en uge, inden de får overtidsbetaling. Desuden har kabinepersonalet accepteret, at de kan få arbejdsdage på helt op til 13 timer.
- SAS slipper for at betale overtid og kan nøjes med almindelig løn, og man har sagt ja til flere timer i luften i et stræk. Det er fleksibilitet og det er præcis det, SAS har manglet, siger Jacob Pedersen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned