Andelsbank erkender: Vi lånte penge ud ulovligt

Det var ikke et enkeltstående tilfælde, da en kunde tilbage i 2011 lånte penge til køb af aktier i Danske Andelskassers Bank. Det erkender banken nu over for Finanstilsynet, skriver Jyllands-Posten.

Offentliggjort Sidst opdateret

Avisen har fået aktindsigt i den redegørelse, som Finanstilsynet har afkrævet banken, efter at avisen den seneste måned har beskrevet, hvordan banken ulovligt lånte penge ud til køb af aktier i banken, da den gik på børsen forrige år.

I redegørelsen erkender banken, at den i flere tilfælde ulovligt lånefinansierede køb af aktier, og at den derfor nu vil kompensere kunderne for de tab, de har haft som følge af, at aktiekursen siden er faldet til under en tredjedel.

Banken har desuden vedlagt interne dokumenter, som viser, at banken officielt tog afstand fra lånefinansiering af aktier.

På den baggrund mener banken, at den har klargjort, at der ikke var tale om systematiske ulovligheder, men udelukkende, hvad den kalder, "et begrænset antal isolerede - om end meget beklagelige - tilfælde."

Finanstilsynets vicedirektør, Julie Galbo, mener ikke, at redegørelsen fra Danske Andelskassers Bank er fyldestgørende.

- Den har ikke besvaret alle spørgsmål, men den har til gengæld fået os til at stille en række yderligere spørgsmål, som vi er nødt til at få besvaret, inden vi eventuelt kan træffe en afgørelse i sagen, siger Julie Galbo til Jyllands-Posten.

/ritzau/