Ansatte er bundet på hænder og fødder af klausuler
Hvor det tidligere især var topchefer og ledende medarbejdere, bliver det nu mere og mere almindeligt, at folk på en almindelig kontrakt er bundet af en konkurrenceklausul.
Har man en klausul i sin kontrakt, kan man godt skifte job - men man kan ikke tage ansættelse i en konkurrerende virksomhed indenfor et bestemt tidsrum, efter at ansættelsen er ophørt.
Epinion har spurgt mere end 1200 af HK/Privats medlemmer, om de har en konkurrenceklausul i deres kontrakt - og til det svarer mere end hver tiende (11 procent) "ja".
Blot 16 procent af dem har et ledende job i virksomheden, mens 84 procent ikke er ansat i en ledende stilling.
- Det er overraskende mange, og det hører ingen steder hjemme. Hvis man ikke har et lederjob eller på anden måde er særligt betroet medarbejder, skal man heller ikke bindes af en konkurrenceklausul, siger Simon Tøgern, formand for HK/Privat.
Problemet er, at medlemmerne føler sig bundet på hænder og fødder af klausulerne.
84 procent af dem, der har en konkurrenceklausul, mener, den begrænser deres mulighed for at skifte job.
Over halvdelen - 54 procent - føler, at de er blevet påtvunget konkurrenceklausulen af arbejdsgiveren.
- Det er en urimelig begrænsning af medarbejdernes mulighed for at skifte job. Stavnsbåndet blev ophævet for over 200 år siden, og det skal ikke genindføres ved brug af konkurrenceklausuler, siger Simon Tøgern.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde