Arbejdsmarkedet er vredet skævt
Trods de seneste kvartalers tegn på økonomisk fremgang er skævvridningen på arbejdsmarkedet blevet værre mange steder i landet, viser en analyse fra Nykredit ifølge Jyllands-Posten.
Lykkes det ikke at vende udviklingen, kan det både dæmpe opsvinget og skabe varige problemer på arbejdsmarkedet i form af flaskehalse og en højere ledighed, advarer Nykredit og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
Problemet bliver værre, i takt med at mange af de nye job, som i dag skabes, ligger i andre brancher end dem, som mistede job under krisen.
Samtidig er der allerede nu mangel på højtuddannede flere steder i landet, mens ufaglærte stadig mister job.
- Bider problemet sig fast, kan det øge langtidsledigheden, og det vil koste dyrt på samfundsøkonomien, siger Tore Stramer, chefanalytiker i Nykredit, til Jyllands-Posten.
Desuden viser en analyse fra AE, at langt de fleste job siden 2009 er skabt i kun fem af landets kommuner, mens resten af landet stadig har det svært.
Situationen øger ifølge erhvervsorganisationen Dansk Erhverv behovet for præcise og hurtige tiltag i den beskæftigelsesreform, som regeringen har bebudet, og som blandt andet skal sikre, at virksomhederne får stillet den mest kvalificerede arbejdskraft til rådighed.
- Vi så i højkonjunkturen sidste gang, at der hurtigt kom til at mangle arbejdskraft. Det vil vi snart opleve igen, siger Ole Steen Olsen, arbejdsmarkedspolitisk chef i Dansk Erhverv, til Jyllands-Posten.
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) afventer anbefalingerne til fremtidens beskæftigelsesindsats fra et udvalg under tidligere minister Carsten Koch (S), som skulle komme i denne måned.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde