Arbejdsomme ældre tager fusen på økonomer

- Det havde været naturligt, hvis antallet af efterlønnere var steget under krisen, mener direktør Lars Andersen fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

I kriseårene 2008-2011 faldt antallet af fuldtidsbeskæftigede lønmodtagere i Danmark ifølge Arbejdsmarkedsstyrelsen med 154.000 personer. Men i gruppen af personer over 60 år i arbejde blev der godt 8.000 flere fuldtidsbeskæftigede i samme periode.

Antallet af efterlønnere er også faldet fra 140.000 i 2007 til godt 110.000 i andet halvår af 2011, viser tal fra Danmarks Statistik.

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er dykket ned i tallene for at finde forklaringer på, at flere over 60 arbejder.

I 2002 var knap 20 procent af de 64-årige i arbejde, men blot otte år senere, i 2010, arbejdede godt 30 procent af de 64-årige. Helbredet ser ud til at være blevet bedre.

Andelen af ældre førtidspensionister er på vej ned. Da årgang 1936 var 64 år i 2000, var cirka 27 procent af årgangen på førtidspension, men da årgang 1944 var 64 år i 2008, var blot 17 procent førtidspensioneret, viser analysen.

- De nye årgange ældre har en mere fast tilknytning til arbejdsmarkedet end tidligere årgange. De bliver simpelthen i det job, de nu har. Og så er helbredet generelt blevet bedre, siger Lars Andersen til Politiken.

/ritzau/

Trods krisen arbejder stadig flere ældre, der har rundet 60 år. Tendensen har stået på i mere end 10 år og er fortsat under krisen. Det er en udvikling, som overrasker økonomer, skriver Politiken Søndag.

Offentliggjort Sidst opdateret