Arla jagter milliardvækst i Afrika

Arla vil i løbet af få år sælge mælkepulver for milliarder til de afrikanske forbrugere.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det skriver Jyllands-Posten.

Mejerigiganten vil de kommende 12 måneder ansætte 250 nye medarbejdere i Afrika og har planer om at etablere pakkerier i flere afrikanske lande.

På længere sigt kan det også komme på tale at etablere lokal produktion.

- 7 af verdens 10 hurtigst voksende økonomier er i Afrika. Vi forventer, at forbrugsmønstrene på kontinentet vil gennemløbe en udvikling, som vi tidligere har set i Mellemøsten.

- På kort sigt vil vi især sælge mælkepulver i Afrika, men i takt med, at den økonomiske vækst får middelklassen til at vokse, vil det også blive muligt at eksportere smør og ost til Afrika, vurderer Finn Hansen, koncerndirektør i Arla Foods.

Arla vil i første omgang fokusere på at øge eksporten til landene i Nordafrika - herunder især Egypten.

- Kultur, sprog, religion og forbrugsmønstre i denne region minder meget om Mellemøsten, som vi kender indgående. Vi har derfor allerede et skræddersyet sortiment klar til Nordafrika, fortæller Finn Hansen.

Ifølge OECD vil middelklassen i Nordafrika og Mellemøsten blive mere end fordoblet til næsten 240 mio. mennesker i 2030.

I Afrika syd for Sahara ventes middelklassen at blive tredoblet til 110 mio. mennesker.

/ritzau/