Tallet er dermed på sit laveste siden statistikken blev indledt i 2008. Efter et kraftigt fald i beskæftigelsen mellem 2008 og 2009 har udviklingen dog været stort set stabil de sidste to år.
I de seneste tal faldt antallet af offentligt ansatte med 2000, mens yderligere 1000 forsvandt fra offentlige selskaber. Samtidig var der en lille stigning på under 1000 ansatte i privat beskæftigelse.
Inden for den offentlige sektor er beskæftigelsen faldet i regioner og kommuner, men faktisk gået en anelse op i staten.
Fordelt på brancher har der været et fald i beskæftigelsen inden for handel og transport med mere end 2000 personer. Også den offentlige sektor måtte vinke farvel til mere end 2000 ansatte inden for administration, undervisning og sundhed.
Inden for industri, råstoffer og forsyningsvirksomhed steg beskæftigelsen til gengæld med ca. 1300 personer.
Totalt er der nu ansat 1.325.000 i den private sektor samt 766.000 inden for offentlig forvaltning og service. Dertil kommer 59.600 ansatte i offentlige selskaber.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde