Rekorden skal ses i forhold til et resultat på 2 milliarder kroner i 2010, men den skyldes især, at Dansk Supermarked solgte sine Netto-butikker i Storbritannien. Herhjemme faldt både omsætning og overskud nemlig, fremgår det af koncernens årsregnskab.
Dansk Supermarked havde ved udgangen af 2011 i alt 1300 butikker i Danmark, Sverige, Tyskland og Polen.
I Danmark dalede omsætningen 0,8 procent, mens omsætningen på de udenlandske markeder steg med 6,4 procent, hvis man korrigerer for frasalget af de britiske butikker.
Det forgangne år har været en hård omgang for detailhandlen, sagde den afgående direktør, Erling Jensen, da han fremlagde regnskabet torsdag.
Selv om der har været vækst i discount-salget, har det ikke været nok til at opveje tilbagegangen i supermarkederne.
- Vi kan se, at kunderne ikke køber så mange non-foodvarer, som de har gjort, og det går ud over Føtex og Bilka, sagde Erling Jensen.
I årets løb blev der åbnet 84 nye Netto-butikker og et Føtex-varehus, mens et A-Z-varehus er konverteret til en Bilka.
Koncernen forventer at åbne fem nye Føtex-varehuse, 99 nye Netto-butikker og et Bilka-varehus i løbet af 2012. Det er det højeste antal planlagte nyåbninger nogensinde i Dansk Supermarkeds historie.
A.P. Møller-Mærsk ejer 68 procent af Dansk Supermarked.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker