Brancheforening: Prisaftale gør ikke solceller dyrere
Foto: Henning Bagger /Scanpix
Henning Bagger /Scanpix
De danske forbrugere kommer ikke til at betale mere for deres solcelleanlæg, selvom EU-Kommissionen og det kinesiske styre i Beijing er blevet enige om at indføre minimumpriser på billige kinesiske solpaneler.
Sådan lyder vurdering fra brancheforeningen Dansk Solcelleforening, der samtidig kalder aftalen ganske fornuftig.
- Man kommer ikke til at mærke det som almindelig forbruger, siger Per Henriksen, rådgiver hos Dansk Solcelleforening.
- De kinesiske paneler har i perioder været meget billige, men lige nu ligger de på at niveau, der minder om det, aftalen er endt på, siger han.
Aftalen, der løber frem til 2015, fastsætter en minimumpris på 0,56 euro per watt på de kinesiske solpaneler, som EU har anklaget Kina for at prisdumpe - ofte med statsstøtte til produktionen fra den kinesiske stat.
Samtidig bliver der sat et importloft på 7 gigawatt om året.
- 7 gigawatt er pænt meget, men det er klart, at det også skaber noget luft for den europæiske solcelleindustri for at fylde resten ud, siger Per Henriksen.
I 2012 blev der opsat 7,6 gigawatt i Tyskland og 29 gigawatt på verdensplan.
Deutsche Bank har estimeret, at der i 2013 vil blive opsat 38-40 gigawatt på verdensplan.
Sagen om de kinesiske solpaneler har de seneste måneder fået betydelig opmærksomhed i Bruxelles som EU's hidtil største antidumpingsag, og der har langt fra været enighed om fremgangsmåden.
Ifølge den europæiske brancheorganisationen ProSun sidder de kinesiske producenter på 80 procent af det europæiske marked.
Dansk Solcelleforening er en brancheforening for virksomheder, som professionelt beskæftiger sig med solcelleanlæg og beslægtede teknologier.
Foreningens medlemmer er fabrikanter af komponenter til solcellebranchen og virksomheder, som importerer og handler med produkter.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde