Brøndby-aktien er sat ud af spillet
Børsen i København har etableret børspause i Brøndby IF indtil videre.
- Der afventes meddelelse fra selskabet, oplyser børsen.
Det betyder, at aktien ikke er blevet handlet siden mandag morgen.
Når Brøndby-aktien sættes i børspause skyldes det, at situationen i selskabet er uafklaret. Og børsen venter nu på, at ledelsen i fodboldklubben kommer med en melding på, hvordan forhandlinger med Spillerforeningen går.
Brøndby er lige nu inde i en storm af rygter. Og hver dag har der været nye indikationer fremme om, at fodboldklubben var ved at gå konkurs.
Torsdag aften i sidste uge meddelte den økonomisk pressede fodboldklub så til børsen, at der ikke var kommet nogen aftale på plads mellem klubben og Spillerforeningen i den såkaldte feriepengesag.
Man kan ikke blive enige om, hvor meget Spillerforeningen reelt skal have af fodboldklubben, ligesom parterne endnu ikke har fundet en løsning på, hvordan pengene skal falde.
Samtidig har spillerne i klubben ikke fået deres januarløn udbetalt, selv om kalenderen nu viser februar.
Brøndby-aktien lukkede i fredags med et fald på 16,2 procent i kurs 8,25.
Det skete, efter aktien tidligere på dagen satte bundrekord og var nede og koste 7,5 kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned