Danske Bank har tabt 92 milliarder på finanskrisen
Den globale finanskrise har kostet Danske Bank 92 milliarder kroner. Det viser bankens egne beregninger, skriver Dagbladet Børsen.
De største tab er nedskrivninger i henholdsvis Danmark og Irland og Nordirland.
I Danmark ligger nedskrivningerne på 29,2 milliarder kroner, mens de ligger 25,4 milliarder i Irland og Nordirland.
Danske Bank mister 20,1 milliarder på øvrige nedskrivninger og 9,2 milliarder kroner på bankpakker.
Tabene er sket fra 2008 til og med tredje kvartal 2012.
- Danske Banks samlede tab i de næsten fem år, finanskrisen har varet, er betydeligt og afspejler, at sektoren ikke har oplevet noget værre i 70 år. Heldigvis er det et stort set afsluttet kapitel, siger bankens topchef Eivind Kolding.
Han lægger dog vægt på, at Danske Bank i årene trods de store tab ikke er kommet ud med underskud. Sidste år fik banken et overskud efter skat på 4,2 milliarder kroner.
- Og vores tab har relativt set ikke været større end generelt for sektoren i de enkelte markeder. Aktionærerne har desværre betalt prisen ved ikke at modtage udbytte under finanskrisen, siger Eivind Kolding.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned