Danske Bank sidder på de sikreste kunder
På trods af rekordhøje nedskrivninger og masser af overskrifter om elendigt kredithåndværk viser det sig nu, at Danske Bank har landets sikreste erhvervskunder. Det skriver Jyllands-Posten.
Forskere fra Aalborg Universitet har gennemgået mere end 200.000 erhvervsregnskaber for at regne virksomhedernes gearingsfaktor ud. I den forbindelse har de også registreret virksomhedernes hovedbankforbindelse.
- Vi kan konkludere, at Danske Bank har landets bedste erhvervskunder. Alle andre banker har større risiko, siger Lars Krull, seniorrådgiver ved Aalborg Universitet, til Jyllands-Posten.
Danske Banks erhvervskunder har i gennemsnit en såkaldt kreditgearing på 2,46, viser undersøgelsen fra Aalborg Universitet. Det betyder, at kunderne har fremmed kapital for 2,46 kroner for hver krone, de har som egenkapital, skriver Jyllands-Posten.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned