Danske Bank skal fyre endnu 1000 ansatte
Der bliver væsentligt færre ansatte i Danmarks største bank i de næste år. Danske Bank skal skille sig af med 2000 medarbejdere inden 2015. Det er 1000 flere fyresedler, der skal deles ud, end banken tidligere har udmeldt.
- Koncernens fokus på optimering af processer, lukning af filialer, forbedring og automatisering af vores kundeservice vil sammen med den ændrede kundeadfærd medføre en reduktion i medarbejderstaben på cirka 2000 i perioden 2013 til 2015, skriver banken.
Nedskæringerne er en del af bankens nye strategi, som blev præsenteret i bankens regnskab for tredje kvartal 2012.
Men det er en tilfreds Danske Bank-direktør, der udtaler sig i koncernens regnskab for tredje kvartal, på trods af annonceringen af 2000 fyringer.
- Regnskabet viser en tilfredsstillende fremgang i forhold til samme periode sidste år. De indtjeningstiltag, vi allerede har taget initiativ til, begynder nu at slå igennem, siger Ejvind Kolding.
- Koncernens nye strategi, New Standards, som vi præsenterer i dag, skal bane vejen for yderligere resultatfremgang og kundetilfredshed, siger han.
Danske Bank har gennem længere tid haft fokus på at nedsætte bankens omkostninger.
I første omgang meldte ledelsen ud, at man håbede at kunne undgå fyringer. Men i sidste uge kom det frem, at 300 medarbejdere mister jobbet i forbindelse med lukning af kassefunktionen i 131 filialer.
Danske Bank har allerede lukket omkring 70 filialer i år, og det er formentligt ikke sidste gang, der bliver færre afdelinger på danmarkskortet.
- Den traditionelle forretningsmodel med et stort filialnet har udspillet sin rolle i en tid, hvor kunderne i stigende grad foretrækker vores markedsførende digitale løsninger, skriver banken i regnskabet.
I stedet skal kunderne bruge de digitale løsninger, som banken tilbyder.
- Dermed vil vores omkostninger falde betydeligt, og vi kan tilbyde kunderne en konkurrencedygtig service, der samtidig er rentabel for os, hedder det.
I Danske Bank er man tilsyneladende forberedt på, at det ikke er alle kunder, der vil være lige tilfredse med de ændringer, den nye strategi betyder.
- Selv om store forandringer ikke altid umiddelbart bliver hilst velkommen, vil det fortsat være vores mål, at kundetilfredsheden skal være høj, hedder det.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker