De er blevet valgt i Vestjylland

Den tidligere videnskabsminister Helge Sander bliver offer for Venstres tilbagegang i det nordvestlige Jylland. I Vestjylland lykkedes det heller ikke Per Ørum Jørgensens enmandshær at trække et kredsmandat.

Det tidligere konservative og nu kristendemokrat er ude af Folketinget. Det gælder også for De Konservative i Vestjylland. Der bliver ikke plads til hverken Helge Adam Møller eller Tove Videbæk.

Til gengæld er der for Dansk Folkeparti valgt en ny Langballe, nemlig Christian Langballe, søn af Jesper Langballe, der er gået ud af politik. Partiet får også Dennis Flytkjær på tinge.

Med SF's tilbagegang er der kun plads til en af partiets veteraner i Vestjylland. Her løber Steen Gade af med sejren frem for Kresten Touborg.

For Liberal Alliance bliver det til en gensyn i Folketinget med Leif Mikkelsen.

Socialdemokraterne bevarer sine fire mandater, og det bliver genvalg til Thomas Jensen og Mogens Jensen, mens viceborgmester fra Viborg Karin Gaardsted bliver nyvalgt. Byrådsmedlem fra Holstebro, Anette Lind, får det sidste S-mandat.

Hos De Radikale vinder spidskandidaten, gymnasielærer Andreas Steenberg, efter at Johs. Poulsen ikke genopstiller.

Trods radikal fremgang på landsplan bliver der ikke plads til et tillægsmandat.

Hos Venstre med seks mandater er partiets næstformand, Kristian Jensen, og afgående beskæftigelsesminister Inger Støjberg sikre sammen med Kristian Pihl Lorentzen.

Desuden er der valg til viceborgmester i Ringkøbing-Skjern Esben Lunde Larsen og til Mads Rørvig og Thomas Danielsen.

Enhedslisten får Lars Dohn valgt.

/ritzau/

Veteraner fra V og SF falder i Vestjylland, og der bliver slet ikke plads til De Konservative og kristelige.

Offentliggjort Sidst opdateret