Dong Energy sælger vindmøller for milliarder
Foto: Henning Bagger /Scanpix
Henning Bagger /Scanpix
Dong Energy har solgt sin onshore vindforretning i Polen til to polske energiselskaber, PGE og Energa.
Den samlede salgspris for den polske vindforretning er omkring 1,8 milliarder kroner, oplyser Dong.
- Salget er et skridt i retning af at realisere Dong Energy's tidligere udmeldte plan om at frasælge aktiver til en samlet værdi af 10 milliarder kroner i løbet af 2013 og 2014, lyder det fra Dong Energy's koncernchef, Henrik Poulsen.
Pengene skal blandt andet bruges til at investere i havvindmøller, hvor Dong har en stærk position, påpeger Henrik Poulsen.
Den polske vindforretning omfatter udvikling og drift af landvindmøller i Polen.
Virksomheden driver tre vindmølleparker med en samlet kapacitet på 111,5 MW og har en portefølje af udviklingsprojekter på mere end 700 MW. Der er ansat 40 i Polen, der nu bliver ansatte hos PGE og Energa.
Henrik Poulsen siger, at den polske investering har været en god investering - men at det nu er udvikling, opførelse og drift af havmølleparker, man vil satse på.
Det endelige salg forventes at blive gennemført senere i 2013 efter opnåelse af konkurrencemyndighedernes godkendelse.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker