Af Erik Berth
Onsdag 24. september
Vejret viser sig stadig ikke fra den bedste side for Klub FTs gæster på Mallorca. Det sluttede i regn på Folketidendes Mallorca-tur onsdag. Men da var programmet blevet indendørs.
Dagen startede med stort marked i byen Sineu, og her var vejret perfekt. Mulighederne var mange. Man kunne sågar købe et muldyr med hjem, men det var der ikke rigtig plads til i bagagen.
En flot oplevelse ventede i de såkaldte Dragegrotter, der er nogle meget store drypstenshuler ude ved kysten. Enkelte herrer i selskabet gjorde opmærksom på, at man selv medbragte drager! Det blev ikke taget helt nådigt op. Kvinderne kompenserede senere ved at overtage styringen, da man besøgte en fabrik, der solgte perler.
Inden da var der lige tid til at komme forbi en likørfabrik, og her var der fri udskænkning af 26 forskellige slags likører... Man kan forstå, at det var et hårdt program, vi skulle igennem.
Men humøret blev holdt højt, og nu håbes der blot på bedre vejr de næste dage.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned