Eksporten tog et ordentligt hop ind i det nye år

Dansk eksport tog revanche i januar. Efter et fald på 4,2 procent i december sidste år steg eksporten af varer i januar med 5,5 procent, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Dermed var det store fald i december blot en enlig svale, som formentlig skyldes en forskydning i eksporten af lægemidler hen over julen, siger Helge Pedersen, cheføkonom i Nordea, i en kommentar.

Han understreger, at udenrigshandlen svinger meget fra måned til måned, og at det derfor er mere relevant at betragte udviklingen over en lidt længere periode.

Over de seneste tre måneder er eksporten er vokset med 0,6 procent, og det er ifølge Helge Pedersen "beskedent".

- Stagnationen er forårsaget af afmatningen i den europæiske økonomis afmatning i 2. halvår. Således faldt eksporten på vores hovedmarkeder i Tyskland og Sverige over de seneste tre måneder med henholdsvis 4,0 og 9,2 procent.

- Heldigvis viser de seneste nøgletal, at både Tyskland og Sverige nu igen står over for lidt bedre økonomiske tider, siger Helge Pedersen.

De seneste tre måneders fremgang i eksporten er især båret af brændselsstoffer, mens eksporten af halvfabrikata, maskiner og færdigvarer er faldet, lyder det fra DI.

- Vi har dog brug for endnu mere vækst i eksporten, hvis vi skal have mere gang i dansk økonomi. Eksporten af maskiner, halvfabrikata og færdigvarer er fortsat på et lavere niveau end for et år siden, siger chefkonsulent Allan Sørensen, DI.

- Også i 2013 vil væksten være meget lav på vores primære eksportmarkeder i Europa, så det er afgørende for eksportvirksomhederne, at vi kan erobre markedsandele og komme længere ud i verden med vores produkter, siger han i en kommentar.

Danskernes import af varer steg 0,7 procent i januar. Over de seneste tre måneder er importen steget 1,2 procent.

Overskuddet på handelsbalancen var i januar på 6,6 milliarder kroner, hvilket er 2,5 milliarder kroner højere end i december 2012, viser tal fra Danmarks Statistik.

/ritzau/