- Jeg kan bekræfte oplysningerne i bestyrelsens pressemeddelelse om, at min fratrædelse skyldes en forskellig vurdering af, om lønforholdene for et lille antal nøglemedarbejdere i Dong Energy var af et sådant indhold, at bestyrelsen skulle tiltræde dem, skriver han i en mail til DR.
Bestyrelsesformand Fritz Schur bekræfter uenigheden i en pressemeddelelse. Derfor har bestyrelsen bedt en ekstern advokat undersøge sagen inden to uger.
Anders Eldrup understreger, at der gælder særlige lønvilkår for nøglemedarbejdere.
- Ansættelsesvilkårene for specialisterne er blevet fastlagt ud fra en forretningsmæssig vurdering af, hvilke vilkår tilsvarende specialister har i det private erhvervsliv, skriver han.
- Denne vurdering er foretaget i Dong Energys interesse, og - som det også understreges af bestyrelsen har der ikke har været tale om beslutninger taget for egen vindings skyld. Jeg har ikke flere kommentarer, mens jeg afventer den bebudede undersøgelse, lyder det.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker