En hård start for øko-roerne

Foto: Anders Knudsen

Nordic Sugars planer om at producere økologisk sukker gik i 2017 i vasken.

Offentliggjort Sidst opdateret

Forbrugerne putter flere og flere økologiske varer i indkøbskurven. Derfor ville Nordic Sugar i 2017 igen have gang i den økologiske sukkerroeproduktion, efter den havde ligget stille i 12 år.

Men kun 60 procent af øko-roerne blev høstet efter en hård sæson, der var præget af både de store regnmængder og fabriksnedbrud på sukkerfabrikken i Nykøbing. Og det var simpelthen for lidt til at få en ordentlig produktionen af økologisk sukker i gang.
Sådan lød det på generalforsamlingen hos Danske Sukkerroedyrkere i Sakskøbing Sportscenter mandag.

- Samlet var den tilgængelige økologiske roemængde for lille til, at der blev noget økologisk sukker ud af det, men der blev dog produceret noget økologisk foder.

Det første år med økologiske roer har således været særdeles udfordrende – både i marken med ukrudt og våde forhold og på fabrikken med nedbrud under oparbejdningen, sagde Troels Frandsen fra fabriksudvalget i Nykøbing i sin del af beretningen.

Læs mere om udfordringerne med fremstilling af økologisk sukker i næste udgave af Landbrugsnyt