EU og Singapore er enige om frihandelsaftale

Danske virksomheder kan formentlig se frem til at eksportere mere til Singapore. EU har nemlig afsluttet forhandlingerne med Singapore om en ny frihandelsaftale.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er EUs første aftale med et af de sydøstasiatiske lande i Asean (Association of South-East Nations), og ifølge handels- og investeringsministeren Pia Olsen Dyhr (SF) sigter aftalen på at øge samhandlen med særlig vægt på grøn teknologi.

- Danmark eksporterer årligt for mere end 12 milliarder kroner varer og tjenesteydelser til Singapore, og med den nye aftale i hus er der udsigt til øget dansk eksport, hvilket kan bidrage til vækst og arbejdspladser i Danmark, siger Pia Olsen Dyhr i en pressemeddelelse.

Singapore var i 2011 Danmarks 17. største eksportmarked med en vareeksport på 7,4 milliarder kroner. Dertil kommer eksport-tjenesteydelser primært søtransport, som beløb sig til fem milliarder kroner.

Aftalen vil betyde forbedringer af samhandelsmulighederne ved at afskaffe eller reducere told og tekniske handelshindringer på andre områder.

I sidste uge besluttede Pia Olsen Dyhr og hendes kolleger i EU at give deres endelige ja til, at EU indleder forhandlinger om en frihandelsaftale med Japan. Og der er allerede forhandlinger i gang med Malaysia og Vietnam.

- Det er den første frihandelsaftale, vi laver med et af de sydøstasiatiske lande, og det understreger, at vi fra EUs side ønsker at øge engagementet i regionen, siger Pia Olsen Dyhr.

/ritzau/