Farvel efter 40 år hos politiet

Det er ikke den store politireforms skyld at vicepolitiinspektør Jørgen Ingemann Hansen, Nakskov, nu har haft sin sidste arbejdsdag.

Han har nemlig været mere end 40 år i politiet.

- Så jeg fandt tidspunktet passende til at stoppe, siger Ingemann Hansen, der mener at det nye skal have en chance. Lidt frygter han dog for, om borgerne vil føle de får den samme gode service som hidtil.

- Alene det, at der mangler 60 politifolk i kredsen, gør arbejdet vanskeligt. Politiet har stort set den samme styrke som da jeg begyndte for 40 år siden, men ferierne er blevet længere og opgaverne flere, siger han.

- Når man laver så mange ændringer som dansk politi oplever netop nu, skal man også huske at vende sig om en gang imellem og se, om medarbejderne er med, tilføjer Ingemann Hansen.

Personligt har han haft 40 gode år i politiet, heraf 37 i Nakskov, hvor han avancerede fra ordensbetjent til vicepolitiinspektør. Ikke mindst mange gode kollegaer og medarbejdere har været med til at gøre tiden i politiet til noget, han vil tænke tilbage på med glæde.

I næste uge får han og fru Anne nøglen til deres nye lejlighed på Slotsbryggen i Nykøbing F. - nærmere børn og børnebørn, som der i fremtiden bliver mere tid til.

Jørgen Ingemann Hansen ser også frem til mere tid til at dyrke sin interesse for flyvning.

- Jeg kommer ikke til at kede mig, fastslår han.




Vicepolitiinspektør J. Ingemann Hansen mener politireformen skal have en chance, men frygter lidt for borgerservicen.

Offentliggjort Sidst opdateret