Farvel til Zakynthos

Af Erik Berth,
Det var en flok gennembagte, men glade lolland-falstringer, der sluttede en uges ophold på den
lille græske ø Zakynthos med en fælles afskedsmiddag. Stemningen var hurtigt i top, og de mange lækre græske retter på restaurant Ambrosia blev sat til livs.
Så blev der summet rundt om bordene med indtryk fra en uge, hvor det lokale vejr næppe kunne have været i større kontrast til vejret hjemme. Dagtemperaturerne lå konstant over 30 grader. Rekorden var en måling på 41,6 grader i solen på den nærliggende badestrand. Her var der for en gangs skyld en strand med rimeligt sand og dejlige bademuligheder uden nogen form for sten.

Efter afskedsmiddagen var resten af programmet meget enkelt. Morgenmad på hotellet og af sted til bussen for at tage den lille sviptur til den nærliggende lufthavn. På vejen blev der selvfølgelig også snakket om, hvordan vejret ville modtage truppen i Danmark. Men minderne om den konstrante sol fra en helt blå himmel i en uge kunne ingen i hvert fald fjerne.




Afslutningen på Klub FTs rejse til den græske ø Zakynthos blev også i sydlandske temperaturer. I eftermiddag landede gæsterne i Kastrup.

Offentliggjort Sidst opdateret