Flere danskere rammes af tvangsauktion

Dermed fortsætter antallet af tvangsauktioner med at gå op. Siden juni sidste år har antallet været i stigning - dog efter et kortvarigt fald i januar. Antallet af tvangsauktioner er nu det højeste i to år.

- I betragtning af de store fald i boligpriserne hen over efteråret virker det mest sandsynligt, at kurven for tvangsauktioner skal fortsætte et stykke opad endnu, mener Niels Rønholt, seniorøkonom i Jyske Bank.

Bag en stigende tendens for tvangsauktioner ligger typisk to ting: faldende boligpriser og dårlig privatøkonomi hos boligejeren.

- De lave renter og den flade udvikling i ledigheden betyder, at langt de fleste heldigvis har penge til at betale ydelsen på deres boliglån, siger Niels Rønholt.

Problemet for boligejerne er ikke, at der er sket en forværring af vilkårene, men snarere at krisen bliver ved med at trække i langdrag. Dermed kan selv en lav rente ikke i sidste ende redde situationen, hvis indkomsten er blevet for lav.

- Der skal langt mere bevægelse i arbejdsmarkedet, førend boligmarkedet igen arter sig, så man relativt nemt kan sælge en bolig i almindelig fri handel, siger Mikkel Høegh, seniorøkonom i BRFkredit.

I modsætning til stigningen i tvangsauktioner så faldt antallet af konkurser fra 497 til 436, korrigeret for sæsonudsving. Overordnet set har konkurstallet holdt sig stabilt siden starten af 2011.

- Det må siges at være en positiv overraskelse med tanke på, at væksten på ingen måde har været prangende i 2011, siger Tore Stramer, seniorøkonom i Nykredit Markets.

Økonomerne peger dog også på, at antallet af konkurser som regel reagerer med nogen forsinkelse på udviklingen i økonomien.

Dermed kan den økonomisk hårde periode, der ligger bag os, fortsat give et forholdsvist højt antal konkurser den kommende tid.

/ritzau/

Antallet af tvangsauktioner steg i februar med 17 procent i forhold til måneden før. Totalt var der tale om 477 tvangsauktioner mod 408 måneden før.

Offentliggjort Sidst opdateret