Flere flyrejsende og gang i butikker letter bundlinje

Københavns Lufthavn flyver en lille smule højere i årets første seks måneder i forhold til perioden sidste år.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er både flere passagerer, mere handel i den toldfrie, parkering og hoteldrift, der får omsætningen til at stige med 1,9 procent før skat til 544 millioner kroner. Det fremgår af lufthavnens halvårsregnskab.

Samlet rejste 11,5 millioner passagerer via Københavns Lufthavn i første halvår af 2013. Og det er de mange fly i sommeren, der driver væksten i passagertallet.

- Det er specielt værd at bemærke den stærke vækst som lavprisselskaberne Norwegian, EasyJet og Vueling viser, skriver Københavns Lufthavn blandt andet.

Ser man bort fra kerneområdet med luftfarten, skæpper butikker, restauranter og hotel også godt i kassen. Samlet er omsætningen her steget med 1,7 procent.

Især hotellet Hilton har haft et godt første halvår efter endt ombygning og renovering. Omsætningen på hoteldriften er steget med 9,9 procent, mens parkeringsindtægterne er steget med tre procent.

- På baggrund af det forventede trafikprogram for resten af 2013 forventes lufthavnen en stigning i det samlede antal passagerer. Helårseffekten af de mange nye ruter i 2012 forventes at give en positiv effekt i 2013, står der i regnskabet.

Samtidig understreger lufthavnen, at den fortsatte økonomiske usikkerhed i euroområdet og lukkede ruter som følge af indskrænkninger hos flyselskaberne fortsat kan påvirke udviklingen for 2013.

Samlet set forventes resultat før skat i 2013 at være lidt lavere end i 2012, når der tages højde for særlige forhold.

/ritzau/