Forhandlinger om slagteri-overenskomst bryder sammen
Forligsmanden opgav onsdag aften at få Fødevareforbundet NNF og DI til at opnå forlig om en overenskomst for 9000 slagteriarbejdere.
Slagterioverenskomsten vil derfor blive omfattet af en kommende mæglingsskitse, lyder det fra Fødevareforbundet NNF.
Slagteriarbejdernes forbund placerer ansvaret for sammenbruddet hos DI.
- Hvordan kan DI skrive under på overenskomster, der sikrer flere hundredetusinde ansatte i industrien lønstigninger, mens de nægter at give samme forlig til de cirka 9000 slagteriarbejdere?
- Det fatter jeg simpelthen hen ikke, og jeg er skuffet på mine medlemmers vegne, siger forbundsformand i Fødevareforbundet NNF Ole Wehlast i en pressemeddelelse.
Han mener, at det er den største arbejdsgiver på slagterioverenskomsten, Danish Crown, der har presset DI til sammenbruddet.
- De krav, vi er blevet mødt med på netop slagteriområdet, lugter langt væk af Danish Crowns helt grundlæggende ønske om at sætte vores medlemmer ned i løn, siger Ole Wehlast, der kalder det for "skammeligt".
Forligsmanden ventes at fremsætte sin mæglingsskitse i løbet af de kommende dage.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned