Forstå balladen om de åbne skattelister på fem minutter
* Regeringen har sammen med Enhedslisten indført åbne skattelister, så hr. og fru Danmark kan følge med i, hvor meget - eller hvor lidt - at selskaberne betaler i selskabsskat herhjemme.
* Håbet er, at man kan presse de selskaber, der ikke betaler selskabsskat i Danmark, til at finde pengepungen frem.
* Derfor kan Skat fra onsdag morgen oplyse hidtil fortrolige detaljer om skattebetalingen fra danske virksomheder og multinationale selskaber på en særlig hjemmeside.
* I erhvervskredse raser man over udsigten til nu at blive sat i en "skattegabestok". Her er holdningen, at virksomhederne betaler den skat, som de skal. Listerne kaldes misvisende og kontraproduktive.
* Den borgerligt-liberale tænketank Cepos mener, at det er en glidebane mod også at gøre personers skatteoplysninger offentligt tilgængelige, som de allerede er i Norge.
* 52 procent af danskerne var ifølge en Nordstat-meningsmåling fra juli enige med regeringen i, at selskabernes skattebetalinger skal være offentlige.
* Det er første gang, at Skat offentliggør skattebetalingen i samtlige af landets 161.000 firmaer. Ifølge Politiken betalte 68 procent af alle skattepligtige selskaber - eller to ud af tre - ikke en krone i selskabsskat i 2011.
* I løbet af de seneste fem år er statens selskabsskatteindtægter faldet fra knapt 70 milliarder i 2006 til 40 milliarder kroner sidste år.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet