Google truer Apple

Apple har med sine iPads sat sig tungt på markedet for tavlecomputere. Nu lader det imidlertid til, at andre producenter begynder at hale ind.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nye tal fra analysefirmaet IDC viser, at Apples markedsandel for tavlecomputere, de såkaldte tablets, er faldet fra 59,7 procent for et år siden til 50,4 procent i seneste kvartal. Det skriver Financial Times.

Ifølge IDC er det de Android-baserede tablets, der nu for alvor bider Apple i haserne. Samsung har med sin Galaxy-serie taget 18 procent af markedet, mens både Amazons Kindle Fire og Asus' Nexus 7 ligger lige omkring ni procent.

De nye tal kommer, umiddelbart efter at Apple mandag meldte om et jubelsalg på tre millioner styks af firmaets nye iPad-modeller.

Netop det salg kan da også, i hvert fald for en tid, løfte Apples markedsandel. IDC's tal stammer nemlig fra før premieren på Apples to nye iPad-modeller.

- Nu, hvor de nye Mini og fjerde generations iPads begge er på markedet, forventer vi, at Apple vil få et godt kvartal, siger IDC's chefanalytiker for tablets, Tom Mainelli.

Han mener dog, at de høje priser på Apples nye iPads vil trække i den modsatte retning.

- Vi tror, at den relativt høje startpris på 329 dollar for iPad Mini vil give rum for de Android-baserede tablets til at bygge videre på den succes, de havde i tredje kvartal, siger Tom Mainelli til Financial Times.

Ud over de Android-baserede tablets er endnu en spiller på banen, nemlig Microsoft, der netop er kommet med deres nye tavlecomputer, Surface.

Den Windows 8-baserede tablet ventes især at henvende sig til business-segmentet, hvor den ifølge mange vil have rigtigt gode chancer, fordi den vil være let at integrere med de øvrige systemer, som forretningsfolk bruger i forvejen.

/ritzau/