New York: For en uge siden var hun blot en escortpige, som også stræbte efter at blive sangerinde. Men efter at hun er blevet afsløret som den kvinde, New Yorks guvernør købte seksuelle ydelser af, er Ashley Alexandra Dupre fra den ene dag til den anden blevet en stjerne og en vordende millionær.
Presseforlydender vil vide, at den 22-årige Dupre allerede har tjent næsten en million dollar i forbindelse med internet-downloads af hendes to sange siden nyheden om eskapaderbe med guvernør Eliot Spitzer, der førte til hans tilbagetræden.
Hendes sange, "Move Ya Body" og "What We Want", er blevet købt af to millioner mennesker og downloaded fra hendes hjemmeside www.amiestreet.com, oplyser hjemmesiden. Dupre får 70 procent af de 98 cent, hver download koster.
Selv om hun synes at være gået under jorden siden sexskandalen blev en realitet i mandags, fører Dupre angiveligt forhandlinger om at posere nøgen i tidsskrifter som Penthouse og Hustler, skriver flere aviser.
Spitzer trådte tilbage onsdag, efter at telefonaflytninger afslørede, at han var klient hos en eksklusiv prostitutionsring. Det blev siden klart, at Ashley Alexandra Dupre var den eskortpige, der under navnet Kristen havde haft møder med New York-guvernøren på et luksushotel i Washington.
/ritzau/AFP
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker