Indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder (V) er stadig optimistisk, selv om både valgstedsmålinger og den første egentlige prognose sender Helle Thorning-Schmidt mod Statsministeriet.
- Jeg vil overhovedet ikke forklare et nederlag, som ikke er konstateret. Vi holder krudtet tørt og optimismen oppe, siger Haarder ved sin ankomst til Venstres valgfest på Islands Brygge.
Han konstaterer, at en kommende rød regering vil få problemer med at overholde de løfter, de er kommet med i valgkampen, hvis de vel at mærke vinder.
- Enten må De Radikale bryde løfter, eller også må S-SF bryde løfter, konstaterer ministeren.
Han mener ikke, at det er regeringens og Dansk Folkepartis alliance med De Radikale om forårets beskæftigelsesreform, der har været med til at sende Margrethe Vestager og hendes parti mod stjernerne.
- Det skabte jo troværdighed om blå blok og viste, at vi kan samarbejde over midten. Det har været et tema i valgkampen, og det fik vi bevist, at vi kan. Så det var helt klart til vores fordel, understreger Bertel Haarder.
- Men indtil vi har resultatet, vil jeg for en gangs skylde overlade tingene til kommentatorerne, siger ministeren med et grin, inden han går ind til festen.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker