Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten planlægger Skat en kontrolaktion i de kommende måneder for at undersøge, om forhandlerne er blevet fristet til at hamstre demobiler, som reelt ender med at blive solgt som nye eller næsten nye biler.
Regeringen fremsatte tirsdag et lovforslag, der øger afgifterne på demobiler og leasingbiler til samme niveau som afgifterne på andre biler. Det har ført til et boom i antallet af indgåede leasingaftaler.
Samtidig svirrer det med forlydender i branchen om, at adskillige forhandlere har haft travlt med at indkøbe et stort antal demobiler, inden afgiftshullet blev lukket.
Danmarks Automobilhandler Forening, DAF, er ikke i tvivl om, at mange forhandlere har handlet hurtigt for at spare afgifter.
- Bilforhandlere er også mennesker, og de griber chancen for at spare penge, når de kan. Men vi har advaret om, at der er risiko for, at Skat kommer efter dem, for myndighederne har fokus på, om reglerne bliver overholdt, siger Jens Brendstrup, der er adm. direktør i DAF.
Organisationen har opfordret medlemmerne til at sørge for, at antallet af indkøbte demobiler afspejler et normalt behov. /ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker