Inflation giver panderynker i europæisk centralbank
I april var inflationen i Danmark 0,5 procent, viser det EU-harmoniserede forbrugerprisindeks fra Danmarks Statistik. I EU var inflationen 0,8 procent, mens den i euroområdet var på 0,7 procent.
Det er en stigning i forhold til marts, hvor inflationen i Danmark var på 0,2 procent, 0,6 i EU og 0,5 procent i euroområdet.
Selv om det går svagt frem, giver tallene alligevel anledning til panderynker i den Europæiske Centralbank (ECB), der styrer den toneangivende eurorente efter et inflationsmål på to procent.
Forbrugerøkonom i Sydbank, Camilla Skovsbo Erichsen vurderer, at ECB kommer til at lempe rentepolitikken for at modvirke deflation, der er direkte faldende priser.
- I eurozonen oplever især de lande, der er ramt af gældskrisen, meget lav eller ligefrem negativ inflation, og her er der større risiko for, at et deflationsscenarie kan bide sig fast.
- Derfor er der også udsigt til, at ECB vil lempe pengepolitikken i juni, for at forsøge at presse inflationen op ad, siger Camille Skovsbo Erichsen i en skriftlig kommentar.
Heller ikke Danmark er helt ude af risikoen for deflation.
- Selvom risikoen for deflation er mindre i Danmark end i eurozonen, så er den stadig til stede herhjemme. Vi forventer dog ikke, at den bliver en realitet.
- Omvendt er der heller ikke udsigt til store stigninger i inflationen. Vi forventer, at inflationen, trods de forholdsvis lave lønstigninger, stadig vil kunne sikre en positiv reallønsvækst, sådan at de ekstra kroner vi tjener, vil række længere i butikkerne, og ikke bare bliver spist op af prisstigninger, siger Camilla Skovsbo Erichsen.
Årsagen til, at inflationen er højere i EU end i Danmark skyldes ifølge Danmarks Statistik, at prisændringer på fødevarer og ikke-alkoholiske varer bidrager mere til inflationen i EU end i Danmark.
Økonom i erhvervsorganisationen Dansk Erhverv Mira Lie Nielsen ser dog den stigende inflation som et tegn på økonomisk vækst.
- Det er et sundhedstegn at inflationen i Danmark og Europa så småt er begyndt at bevæge sig opad, da det er tegn på øget økonomisk aktivitet, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde