- Besøget er kæmpe stort, fordi det er en mulighed for, at kineserne lærer noget om Danmark. Kineserne har pengene, og de er i en fase i deres udvikling, hvor de begynder at se til resten af verden, siger Nis Høyrup Christensen, chefkonsulent og kinarådgiver i Dansk Industri.
Kina er allerede en stor samhandelspartner. Den næstvigtigste uden for Europa, kun overgået af USA. Men det er især importen fra Kina, der trækker op i regnskabet, mens eksporten af danske varer er lavere.
- Vi vil meget gerne have flere kinesiske investeringer til Danmark, for i forhold til andre lande halter vi bagefter. Der har vi ikke været dygtige nok, og det er helt afgørende for fremtiden, at vi evner at tiltrække flere investeringer, siger Nis Høyrup Christensen.
Især energivirksomheder kan drage fordel af besøget.
- De rammer lige præcis ind i en væsentlig udvikling i Kina, hvor man er i gang med en omlægning til en mere bæredygtig samfundsmodel.
- Danmark har været i stand til holde væksten, samtidig med at vi har sænket vores energiforbruget. Det vækker genklang hos kineserne, og derfor vil de se efter løsninger hos os, siger Nis Høyrup Christensen.
Kina er et af de eksportmarkeder, hvor danske virksomheder har oplevet vækst i de senere år. I 2011 udgjorde eksporten af varer og tjenester godt 43 milliarder kroner og importen 47 milliarder kroner. Dermed er Kina nummer seks i rangfølgen over de lande, som Danmark handler med.
Flere end 460 danske virksomheder er etableret på det kinesiske marked.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned