Kohberg tilbagekalder 300.000 kanelgifler
Hvis du har en pose af Kohbergs kanelgifler liggende, så er det en god idé lige at tjekke datoen.
For den store brødproducent tilbagekalder således tre dages produktion med sidste holdbarhed 26. juni, 27. juni eller 28. juni. Det svarer til cirka 25.000 poser med 12 gifler i hver, altså i omegnen 300.000 kanelgifler.
- Vores egne holdbarhedskontroller har vist, at enkelte har haft mugtendenser. Og så vil vi ikke risikere at have nogle poser til at ligge derude, så vi har valgt at trække tre dages produktion tilbage for en sikkerhedsskyld, siger Kohbergs kvalitetschef, Morten Fenger.
- Men det er også vigtigt at understrege, at der ikke er nogen sundhedsrisiko ved at have spist dem, siger Morten Fenger.
Dem, som har en eller flere af de pågældende poser til at ligge, skal enten smide giflerne ud eller levere dem tilbage til butikken, hvor de er købt.
- Sådan er det desværre nogle gange, når man arbejder med madvarer. Men så er det godt, at vi har et system, som kan fange det, siger Morten Fenger.
Kanelgiflerne er solgt i enten Nærkøb, Føtex, Bilka, Salling, Netto, Døgnnetto, Kwik Spar, Super Spar, Eurospar, Spar, Go'On, Superbest, Letkøb og Intervare.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde