Kold sommer hæmmer ølsalg hos Carlsberg

Foto: Claus Fisker /Scanpix

Det har været en god forretning for Carlsberg at være sponsor ved EM i fodbold i forsommeren.

Offentliggjort Sidst opdateret

De øltørstige fodboldfans - samt russere, der er blevet mere tilbøjelige til at vælge mærker fra Carlsberg - betyder, at salget af øl steg med 1,5 millioner hektoliter - eller 1,5 milliard liter øl i de første seks måneder af 2012 end i perioden i 2011.

Samlet røg der 70 milliarder øl ud fra Carlsbergs bryggerier globalt i første halvår af 2012.

Bryggerikoncernen kom ud af første halvår af 2012 med et overskud før skat på 4,564 milliarder kroner mod 3,329 milliarder i de første seks måneder af 2011.

Koncernchefen i Carlsberg Jørgen Buhl Rasmussen er da også forholdsvis tilfreds med, hvordan udviklingen er gået.

- Den fremragende gennemførsel af Euro 2012-aktiviteterne gav Carlsberg-mærket en meget høj grad af synlighed. Og det er især tilfredsstillende at se en fortsat forbedring af vores russiske markedsandel, siger han i en kommentar til regnskabet.

Af halvårsregnskabet fremgår det, at Carlsbergs app til EM i fodbold blev downloadet mere end 2,5 millioner gange verden over.

Men humlen voksen ikke ind i himlen.

Det dårlige sommervejr presser forventningerne til hele 2012 lidt i den forkerte retning. Det øgede salg får ikke Carlsberg til at opjustere forventningerne til hele 2012 - de fastholdes og forventes at ende på samme niveau som 2011.

Salget gik nemlig en smule ned i Nord- og Vesteuropa. Det kolde sommervejr betød, at markedet for øl faldt med fem procent i andet kvartal. Til gengæld steg det med en procent på det russiske marked. I samme periode steg Asien med 12 procent.

Regnskabet skuffer analytikerne, der havde ventet et endnu bedre resultat.

- Overordnet set er det skuffende regnskab. Den opjustering, som jeg havde flaget for kunne komme, regner væk i dårligt vejr i løbet af sommeren, siger analytiker Morten Imsgard fra Sydbank til Ritzau Finans.

/ritzau/