Korte flekslån kan blive fortid fra næste år
Realkreditinstitutterne kan inden for de næste år blive tvunget til at stoppe med at udstede nye rentetilpasningslån med henholdsvis et år og tre års løbetid.
Det skriver Økonomisk Ugebrev.
Årsagen skal findes i nogle nye EU-regler, der skal sikre stabil funding.
Reglerne skal egentlig først indføres i 2018, men det danske ekspertudvalg for systemisk vigtige finansielle institutioner - også kaldet sifi-udvalget - anbefaler, at man indfører noget tilsvarende allerede næste år.
Det vil sandsynligvis gøre det vanskeligere for realkreditinstitutterne at udstede rentetilpasningslån med kort løbetid.
Ifølge Økonomisk Ugebrev skriver Nykredit i sin seneste kvartalsrapport, at man med sådan en model ville være "nødsaget til at begrænse låntagernes adgang til rentetilpasningslån med korte refinansieringsintervaller".
Direktør for funding og regulering i Nykredit Jesper Berg siger til Økonomisk Ugebrev, at det umiddelbart er vanskeligt at finde alternative finansieringsmuligheder.
Folketinget har endnu ikke besluttet, hvad der skal ske på området.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker